Blog youtuberky Madkyo

Just open a Bet365 account today and make a deposit http://abonuscode.co.uk Make a deposit of £10-£200 and then enter the 10-digit bonus code
Lifestyle

5 řešení, jak nafouknout den na 48 hodin

Řekli jste si někdy, že si přejete, aby měl den alespoň 48 (i víc) hodin? To jste tu správně. :D Jakože. Jasně. Za tenhle článek mě mnozí nebudou zrovna uctívat, protože opět budu ohrožovat a attackovat komfortní zónu každého z vás. Včetně té svojí. Tenhle článek je i seznamem pro mě samotnou, abych si uvědomila, že každý máme jenom 24 hodin a je jenom na nás, jestli je využijeme. Čas je totiž opravdu to nejcennější, co máme a každá minuta, kterou do něčeho investuje, může pracovat pro nás nebo proti nám. Jak využít každou minutu tak, abychom toho stihli více? Jak pomyslně „nafouknout“ den na těch 48 hodin?

 

Určete si své priority

Když jsem byla ve čtvrťáku na gymplu a v hlavě mi ťukal strašák jménem maturita na každou buňku šedé mozkové kůry, tak jsem si sama přiváděla úplně zbytečný stres. Vstávala jsem si v 7 hodin ráno a hned první věc, která mě napadla, byla  - Kolik dneska musím udělat rozborů knih? Co píšeme? Na co jsem se učila? Co z toho jsem zapomněla? Omg, nemám téma a my z něho píšeme! A ještě musím do knihovny. A ještě ven. A slíbila jsem kamarádce, že jí odevzdám toto, a tamtomu zas toto. A musím jít běhat. A pak večer musím sestříhat to sekvenci. Samé „musím, musím,musím“ – Během 5 minut jsem byla tak odrovnaná, že jsem to chtěla nejraději otočit zpátky do postele a tupě zírat na kocoura celý den, protože jsem byla po 7 hodinách spánku vyšťavená, jako kdybych naspala 7 minut.

 

 

Teď jsem v časovém presu tak 10x víc na gymplu a i když se svým time managementem nejsem úplně 100% spokojená (ale to asi nikdo z vás, jinak byste tenhle článek nečetli :D), pomáhá mi toto:

  • Veďte si seznam toho, co máte udělat
  • Všechny úkoly si piště. Odpůrci papírových deníčků můžou využít kalendář google, který vám i docela rád připomene, co opravdu musíte dělat
  • Tyto úkoly si seřaďte od těch nejdůležitějších po ty „co tak nehoří“ – buďte k sobě upřímní
  • Úkoly si taky seřaďte podle toho, co je největší „vopruz“. Pokud ty nejtěžší úkoly zvládnete hned ráno, vyvarujete se prokrastinaci a plýtvání času.
  • Také budete mít ze sebe lepší pocit a fakt, že vás čekají jen lehčí a lehčí úkoly tedy pěkně umí rozzářit úsměv.  

Já osobně mám seznamy na všechno. Na datum, kdy zaplatit sociální a zdravotní pojištění, kdy mám platit nájem, mám rozplánovaný rozpočet na nákup jídla, své potřeby a investice do vzdělání, kdy mám skupinové lekce do fitka, všechny business schůzky, prostě všechno.

Proč?

Co si napíšete na papír, nemusíte nosit v hlavě :)

 

Vstaňte o hodinu dříve

S tímhle jediným občas zápasím, protože pracuju hodně dlouho do noci a z full-time jobu skáču většinou hned na svoje projekty. Takže jsem někdy po těch desítkách hodin navíc týdně v posteli docela rozpláclá jak palačinka. Ale pozoruju na sobě, jak vnímám víkend, kdy vstávám v 9, někdy v 10 a pracovní týden, kdy vstávám v 7. Když jsem bydlela s Nikol, tak jsem někdy vstala i v 6 a panečku, stihla jsem věcí, že jsem sama nechápala :D.

Využijte svůj čas efektivně

Tím myslím opravdu efektivně. Když víte, že dojíždíte do školy nebo do práce 30 minut, tak je to půl hodina na to, abyste ji využili k čemukoli potřebujete. Psaní úkolů, vyřizování mailů, důležité telefony, učení se, prostě neseďte a nekoukejte každý den z okna na to samé. Já si takhle přečetla několik knih o osobním rozvoji – v tramvaji. Krásně to uteklo a ještě jsem načerpala inspiraci na další projekty :).

Netříštěte svoji pozornost

To je docela nelehká věc, sama mám problém soustředit se na něco déle než 30 minut, pak si musím dát krátkou pauzu nebo se věnovat aspoň na chvíli něčemu jinému. Což ale nevadí, jsme tak naprogramovaní, efektivní práce si vyžaduje přestávky. Pokud se ale z 10 minut plánované přestávky stane automaticky práce na jiném projektu, není to dobré. Pokud na něčem pracujete, soustřeďte se opravdu jenom na to jedno. Pokud máte odevzdat referát, pracujte na něm půl hodinky a pak se třeba protáhněte, udělejte si čaj, běžte s někým doma pokecat – a pak se vraťte a pokračujte. Měla jsem období, kdy jsem pracovala na 5 projektech najednou a měla jsem z toho takový guláš, že se mi už o tom i zdálo. Platí tady pravidlo, že pokud chcete něco dokončit a mít z toho 100% radost, musíte tomu věnovat 100% pozornost. (Takže když jsem odevzdávala 5 projektů, na kterých jsem pracovala najednou a pořád jsem kmitala z jednoho na druhý, trvalo to mnohem déle, abych se dostala na tu 100% radost, chápete? :) )

Opravdu si UVĚDOMUJTE, co děláte

Ono to je takové hrozně ošemetné a fakt je hrozně lehounké se tomu poddat. Ale všiměte si, zkuste si opravdu měřit, kolik času trávíte něčím, co vůbec nedává žádný smysl a kolik času plýtváte nad věcmi, které vás sice dokonale odreagují, ale zabíjí váš potenciál. Zkuste si psát, jak často koukáte do telefonu a sledujete aplikace (instagram, facebook, v podstatě aplikace, které vám nedávají žádnou opravdu užitečnou hodnotu), jak často koukáte na televizi, jak moc hrajete PC hry. Je úplně skvělý, když si najdete něco, nad čím můžete trochu taky vypnout, upustit páru. Ale když jsou z toho zbytečné hodiny a hodiny času a vy pak v 10 minut před půlnocí zjistíte, že jste zapomněli udělat něco fakt důležitého, tak je to zbytečný stres. Já třeba během maturitního ročníky hrála Perfect World, Lineage II. a Call of Duty 2. Těch hodin, které jsem na těch hrách nahrála, nelze spočítat. Ale jelikož jsem hrála 5-6 hodin denně, ze školy jsem se vracela třeba i ve 4 odpoledne a naspat jsem musela minimálně těch svých 7 hodin, na všechny povinnosti mi zbyly tak opravdu maximálně 3 hoďky. Ups :D.

Zkuste tedy najít balanc mezi tím, co vás baví, u čeho čas „ztrácíte“ a tím, co chcete dělat a kam vás čas může posunout. Nezapomeňte, že čas je jako energie, můžete ji efektivně investovat do sebe nebo ji můžete utratit a nemít nic.

Díky moc za přečtení! Mám vás ráda <3

A čím si šetříte čas vy? Podělte se s ostatními do komentáře! :)

 
Tagy: Motivace, Lifehacky, Úspěch, Prokrastinace, Efektivita, Čas